Situace na trhu nemovitostí

28. srpen 2009 10.22

Newsletter Aukro: vítejte při čtení pravidelných informací z našeho aukčního portálu. Tentokrát vám přinášíme zajímavé zprávy o trhu nemovitostí. Věříme, že pro vás budou přínosné a zajímavé.

Krize výrazně zahýbala s cenami nemovitostí.  Nejvýrazněji  ceny  klesly v oblastech s nejvyšším úbytkem pracovních míst. Pokles se pohyboval v průměru od 10 do 15 %, v panelových domech dokonce až o 20 %. Také novostavby se prodávají mnohem pomaleji. Opět narůstá poptávka po hypotékách, ale kvůli zpřísnění podmínek na ni dosáhne méně lidí. Jak majitelé, tak i zájemci se začali výrazněji zajímat o možnost pronájmu, více vyhledávají alternativní způsoby řešení jako je spolubydlení, výměny apod. S blížícím se koncem krize doporučujeme zájemcům koupit nemovitost nyní. Zejména výhodné jsou ceny panelových bytů, které v současné době dosahují svého dna.

Rozevření cenových nůžek mezi kvalitním a méně kvalitním bydlením. U developerských projektů se lidé mohli dočkat různých bonusů a slev, dostali se do lepší vyjednávací pozice. Jedním z pozitivních důsledků je, že lidé si více ověřují kvalitu pořizovaného bydlení, smluvní podmínky, dopravní dostupnost, či občanskou vybavenost, což je jen dobře. Dalším efektem je zájem  o  energeticky  úsporné  bydlení,  zejména  v  souvislosti s vládním programem Zelená úsporám.

Nemáte-li zkušenost s koupí či pronájmem, doporučujeme využít  služeb  advokáta. Jedině  advokát vám  garantuje  platnost a korektnost podmínek smlouvy a nese za ně, na rozdíl od realitní kanceláře, i plnou právní zodpovědnost. Zejména uzavírání kupní smlouvy na vlastní pěst se nemusí vyplatit.

Ať už lidé kupují, prodávají či pronajímají nemovitost, určitě by se měli  ve  své  lokalitě  porozhlédnout a informovat o cenách podobných nemovitostí. Nejjednodušší je srovnat si ceny online na některém z realitních portálů nebo se podívat na aktuální cenovou mapu a cenu si porovnat zde.

VAR_REMARKETING_CODE